Імпорт електроенергії сьогодні може забезпечувати до 14% потреб ОЕС

Обсяг імпорту електроенергії в нинішніх умовах може покривати не більше 14% потреб Об’єднаної енергосистеми країни (ОЕС) і цього недостатньо, зазначає Антимонопольний комітет України в презентації своїх рекомендацій про удосконалення нової моделі ринку.

Відомство уточнює, що імпорт сьогодні може надходити з Росії, Білорусії та Молдови.

На думку комітету, такі незначні обсяги імпорту не можуть серйозно впливати на зниження цін на електроенергію в Україні.

АМКУ також констатував, що понад 90% ринку генерації ОЕС сьогодні забезпечують п’ять компаній: державні “Енергоатом”, “Укргідроенерго” та “Центренерго”, а також приватні Група ДТЕК і “Донбасенерго”.

У той же час комітет вказав, що в Бурштинському острові, робота якого синхронізована з європейською ENTSO-E (Європейська мережа системних операторів передачі електроенергії), імпорт може покривати до 90% потреб.

“Сьогодні поставки європейської електроенергії, яка дійсно буває дешевше пропонованої української генерацією,” буксує “через недостатнє використання пропускної здатності електромереж” на вхід “в Україні та відсутності річних і місячних аукціонів з розподілу цієї пропускної здатності”, – зазначив АМКУ.

З цією метою відомство рекомендувало регулятору НКРЕКУ внести зміни до Порядку проведення електронних аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних електричних мереж, що передбачають використання викуплених потужностей в обсягах, що не менших, ніж встановлено НКРЕКУ.

Крім того НЕК “Укренерго” АМКУ рекомендував забезпечити проведення регулярних річних, місячних і добових аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних електричних мереж по кожному з міждержавних перетинів.

Як повідомлялося, АМКУ 25 жовтня оприлюднив повідомлення про прийняття обов’язкових для розгляду учасниками ринку рекомендацій, що стосуються впровадження повномасштабної біржової торгівлі на ринку двосторонніх договорів (ДД), “справжнього” відкриття ринку для імпорту, а також збільшення обсягів продажів е / е на ринку “на добу вперед “(РСВ). У той же час повний текст рішення поки відсутня.