Морський імпорт ДП потребує підтримки з боку держави

Російське і білоруське дизельне паливо є більш конкурентоспроможним по всій території України, включаючи південні регіони, ніж імпорт по морю. Про це на міжнародній конференції Black Sea Petroleum Trading 2019 повідомив директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн.

«Якщо ситуація стабільна, якщо в звичайному режимі йдуть поставки з Білорусі та з Росії, в цій ціновій ситуації у морського імпорту не залишається жодних шансів. У самій Одесі російський продукт на $ 10 / т цікавіше, ніж будь-який морський. Отже, немає ніяких сумнівів, будь-який приріст ринку йде на користь російських поставок як найдоступніших і найдешевших », – додав директор« А-95 ».

У поточному році, за даними «А-95», частка російських поставок зросла на 27%, тоді як морської імпорт впав, а поставки з Білорусі та Литви залишилися на колишньому рівні.

Першочерговими кроками для здешевлення морського імпорту повинно стати зниження портових соборів і тарифів. «В Україні дуже високі портові збори, але їх зниження навіть удвічі дасть ефект в розмірі до $ 5 на тонні. Глобально це не змінить розстановку сил, потрібні більш серйозні кроки, щоб морські поставки «злетіли», – зазначив директор «А-95». За розрахунками експерта, наведені ціни в Києві на “південні” і північні поставки різняться на $ 40 / т, що становить близько 7% від митної вартості.

Сергій Куюн розглядає два сценарії наповнення ринку за умови повного припинення імпорту ДП з Росії або одночасно з Росії та Білорусі.

У разі повного припинення імпорту ДП з Росії, ринку потрібно замістити 240 тис. Т на місяць. При такому сценарії морські поставки повинні збільшитися в 4 рази з 34 до 150 тис. Т, за умови, що імпорт з Білорусі зросте з 170 до 220 тис. Т на місяць, а Кременчуцький НПЗ наростить переробку в два рази і випуск ДП до 110 тис . т.

За умови припинення імпорту з Росії та з Білорусі, ринку знадобиться в місяць замістити 410 тис. Т, що потребують зростання переробки Кременчука з поточних 2,2 млн т до 6,5 млн т, і зростання морського імпорту до 275 тис. Т з поточних 34 тис. т.

При такій ситуації багато разів зросте навантаження на залізничну і портову інфраструктуру і при повному припиненні імпорту з Росії та Білорусі відразу замістити ці обсяги буде неможливо.

Крім того, при таких сценаріях існує ризик потрапляння в залежність від поставок через групу «Приват», яка володіє найбільшими портовими нафтоперевалочного комплексами.

«Від поставок з Росії та Білорусі ми переходимо в залежність від поставок через термінали групи« Приват ». У цих умовах потрібна державна перевалка, щоб був альтернативний пункт для прийому з моря », – вважає директор« А-95 ».

Для того щоб ринок був більш стійким і підготовленим також необхідно створити запаси палива спочатку стратегічними підприємствами ( «Укрзалізницею», Збройними силами), а в подальшому всіма учасниками ринку через механізм мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів.

Також потрібно більш активну участь держави в управлінні «Укртатнафтою».

«Багато хто забув, що держава володіє 43% в« Укртатнафті ». В принципі держава має всі підстави претендувати на завантаження і тим самим демонополізувати вплив великого гравця на ринку і дозагрузіть завод сировиною », – зазначив Сергій Куюн.

«Забезпечення ринку України нафтопродуктами на 78% залежить від Росії і Білорусі, що створює високі ризики дестабілізації ринку і економіки країни в цілому. В руках держави є достатньо важелів, щоб збалансувати систему нафтопродуктозабезпечення, при цьому зберігши інтереси імпортерів, виробників і споживачів нафтопродуктів », – резюмував директор« А-95 ».