НКРЕКУ змінила формулу граничних цін на електроенергію з 1 липня

Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), внесла зміни в правила купівлі-продажу електроенергії на запускаються з 1 липня сегментах нового оптового ринку, змінивши формулу розрахунку граничних цін на цих сегментах, так званих “prices cap”. Проект постанови про зміни в Правила ринку “на добу вперед” (РСВ) і внутрісуточних ринку (ВСР) НКРЕКУ затвердила на засіданні в понеділок, 24 червня.

Правила відкориговані з урахуванням постанови Кабінету Міністрів про покладання спецобязательств (PSO) на оптовому ринку електричної енергії (прийнятої 5 червня і відкоригованого 12 червня).

Зокрема, Правила передбачають 9-місячний перехідний період (тоді як раніше передбачався період в шість місяців) з моменту введення РСВ і ВСР, протягом якого енерговиробники в своїх заявках з продажу електроенергії вказують ціну, не вище максимального значення за середні показники за останні три місяці до введення нових сегментів.

При покладанні PSO на оператора системи передачі (НЕК “Укренерго”) це значення буде множитися на понижуючий коефіцієнт (відношення фактичної оптової ринкової ціни без дотацій до фактичної оптової ринкової ціни, що містить дотаційні сертифікати).

За попередніми розрахунками НКРЕКУ, здійсненим для оцінки витрат НЕК “Укренерго” щодо закупівлі “технологічної” електроенергії на РСВ, середня гранична ціна на РСВ на період дії цінових обмежень складе 1,62 грн за кВт-год (без ПДВ).

При розрахунках, які зобов’язана здійснити ДП “Оператор ринку” і опублікувати їх 28 червня, використовується два періоди протягом доби – мінімального навантаження (з 00:00 по 08:00 і 23:00 за 24:00) і максимальної (решту часу) .

При цьому представники теплової генерації виступили проти 9-годинного нічного періоду (мінімального навантаження), мотивуючи це тім’я, що така періодизація знизить їхню тарифну виручку.

Теплова генерація також вважає занадто тривалим 9-місячний перехідний період, протягом якого ціни на її продукцію будуть регулюватися. При цьому представники ТЕС вказують, що їм буде складно знайти покупців на свою електроенергію за двосторонніми договорами з більш високим, ніж встановленим адміністративної на РСВ, цінами.

Як повідомлялося, раніше рішення НКРЕКУ передбачали, що розрахункова гранична ціна купівлі електроенергії на ринку “на добу вперед”, склала б в середньому 1,4 грн за кВт / год (без ПДВ). Однак такі розрахунки розкритикували представники теплової генерації.

Нагадаємо, раніше Кабінет міністрів збільшив зобов’язання для НАЕК “Енергоатом” продавати за двосторонніми договорами, що укладаються на електронних аукціонах, з не більше 60% до трохи більше 90% всього виробленого обсягу електроенергії за встановленою в квітні-травні ціною.

Зокрема, передбачено, що для цілей PSO “Енергоатом” і АТ “Укргідроенерго” продаватимуть свою електроенергію по граничними цінами за двосторонніми договорами, укладеними на електронних аукціонах.

Купувати її будуть Гарантований покупець (держпідприємства, що створюється на базі “Енергоринок”, його основна функція – гарантія викупу електроенергії по “зеленими” тарифами), оператори системи розподілу (ВСР), оператор системи передачі (ОСП, НЕК “Укренерго”).

При цьому гранична ціна продажу електроенергії визначається як середньозважена фактична ціна на відпуск електроенергії відповідного виробника в квітні-травні 2019 року.

Потім Гарантований покупець (ДП) буде продавати електроенергію за адміністративно встановленою ціною постачальникам універсальних послуг (ПУУ) для її подальшої поставки населенню.

Гарантований покупець буде продавати електроенергію на біржових сегментах (ринку “на добу” вперед і внутрісуточних ринку), а також купувати на них електроенергію для цілей PSO. Передбачається, що ДП буде купувати е / е за двосторонніми договорами та на біржових сегментах на території спеціальної торгової зони – “острів Бурштинської теплоелектростанції (ТЕС)”.

Станом на 1 липня 2019 року в Україні заплановано запуск нового моделі ринку електроенергії. Єдиний покупець і продавець електроенергії – ДП “Енергоринок” – починає процес ліквідації. Вводяться двосторонні договори між виробниками та постачальниками / споживачами, біржі – ринок “на добу вперед” і внутрісуточних ринок, а також балансуючий ринок, на якому буде розраховуватися вартість небалансів (різниці між прогнозним і фактичним споживанням).