Верховна рада прийняла закон з правкою Геруса, що закріпила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі

Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №2233 щодо внесення правок до закону “про ринок електричної енергії” з урахуванням правки народного депутата Андрія Геруса, яка обмежить імпорт з Росії виключно на одному сегменті ринку – ринку двосторонніх договорів. У той же час правка Геруса зберігає можливість поставки російської електроенергії на “ринок на добу вперед”, а також повністю дозволяє вільну поставку білорускою електроенергії на будь-який сегмент українського ринку. За проголовалі 274 нардепа, в тому числі 233 представника фракції Слуги народу і 10 депутатів ОТЗЖ, пише Главком.

Як повідомлялося раніше, Слуги народу відмовилися підтримати правку народного депутата Олексія Кучеренка про повну заборону імпорту електроенергії з Росії та Білорусі. Також слуги народу не підтримали правку Кучеренко, яка пропонувала захистити український ринок електроенергії від демпінгових цін, заборонивши продавати в Україні електроенергію з Росії і Білорусі нижче ціни, за якою вона продається на кордоні.

Раніше депутати з фракцій “Батьківщина” і “Європейська Солідарність” заявили про те, що нові поправки Геруса зберігати імпорт електроенергії з Росії та Білорусі. Також було створено міжфракційне депутатське об’єднання “Енергетична незалежність і безпеку України” для боротьби з російським імпортом енергоресурсів.

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада прийняла закон “Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії”, в який глава енергетичного комітету парламенту Андрій Герус пролобіював правку – дозволити комерційним імпорт електроенергії. За словами Геруса, імпорт повинен був здійснюватися з Білорусі. Однак з 1 жовтня почалася поставка електроенергії з Росії в режимі імпорту. За першу половину жовтня імпорт електроенергії з Росії виріс майже в два рази – з 2400000 кВт-год до 4500000 кВт-год на добу. На початку листопада він збільшився в порівнянні з середньодобовим показником за жовтень в 3 рази – до 12 млн кВт-год / добу.

11 жовтня президент України Володимир Зеленський заявив про те, що не знав, що прийняті з ініціативи Геруса зміни в закон про ядерну енергетику дозволили відновити комерційний імпорт електроенергії з РФ. Президент зазначив, що необхідно розібратися з імпортом електроенергії з Росії.